Najpiękniejsza szopka betlejemska 2022

 

Szopki umieszczone w metalowej konewce, drewnianej solniczce czy starej gitarze, prace nawiązujące do toczącej się obecnie wojny, a także nawołujące do pokoju na świecie – takie między innymi realizacje można oglądać na pokonkursowej wystawie szopek betlejemskich. Ich autorami są dzieci i młodzież z Dolnego Śląska, uczestniczki i uczestnicy XXX edycji Wojewódzkiego Konkursu Rzeźbiarskiego organizowanego przez Galerię Twórczości Plastycznej Młodych działającą w Młodzieżowym Domu Kultury „Śródmieście” we Wrocławiu. Jak co roku zaskakuje wyobraźnia i kreatywność młodych autorów.

 


 

W wnętrzach Muzeum Etnograficznego we Wrocławiu prezentowane są najciekawsze realizacje rzeźbiarskie wykonane przez dzieci i młodzież z wrocławskich i dolnośląskich szkół, placówek wychowawczych oraz domów kultury. Uczestnicy konkursu zmierzyli się z tematem „Święta Rodzina – narodziny”, po raz kolejny udowadniając, że wyobraźnia i twórcza kreatywność młodych artystów nie mają granic.



„Wybór nagrodzonych szopek nie był prosty. Prace dzieci i młodzieży odznaczały się bardzo wysokim poziomem artystycznym, stąd liczne nagrody i wyróżnienia, którymi chcieliśmy docenić starania wielu uczestników” – mówi Joanna Kurbiel z Muzeum Etnograficznego. „Szczególną uwagę jurorów zwróciły dwie realizacje – urzekająca w swojej prostocie szopka Kornelii Niemczyk oraz praca Nel Drewniak, która z kamieni i piasku wiernie odtworzyła surowy klimat pustynnej wioski, przywodzący na myśl autentyczny widok miejsca narodzenia Dzieciątka Jezus” (dwie pierwsze fotografie w tekście).


Tegoroczne szopki wykonane są w różnych technikach i z różnych materiałów. Przeważają naturalne, jak drewno, kamienie, mech, liście, szyszki, orzechy, pióra, ale też makaron i pierniki. Zaskakują szopki wzorowane na lasach w słoiku czy wykonane z kolorowych koralików do prasowania. Nie brakuje realizacji bazujących na recyklingu i ponownym wykorzystaniu puszki po ciastkach, metalowej konewki, pluszowej maskotki, drewnianej solniczki i niciarki, a nawet gitary.



We wrocławskim Muzeum Etnograficznym można oglądać 64 prace rzeźbiarskie, wykonane przez 87 autorów z 19 dolnośląskich szkół i pracowni plastycznych. Wystawa „Najpiękniejsza szopka betlejemska” prezentowana jest do 29 stycznia 2023.



Powyższy tekst jest notatką prasową przygotowaną przez Pracowników Muzeum.

 


















Fotografie z Archiwum Organizatora:


01. Kornelia Niemczyk (10 l.), SP nr 2 w Siechnicach, fot. W. Rogowicz

02. Nel Drewniak (9 l.), SP nr 50 we Wrocławiu, fot. W. Rogowicz

03. Filip Otwinowski (9 l.), SSP nr 46 we Wrocławiu, fot. W. Rogowicz

04. Marcelina Morawska (10 l.), Sportowa SP nr 72 we Wrocławiu, fot. W. Rogowicz

05. Lena Złobińska (10 l.), MDK Fabryczna we Wrocławiu, fot. W. Rogowicz

06. Maja Ondruśko (9 l.), SP nr 50 we Wrocławiu, fot. W. Rogowicz

07. Jaśmina Korwin-Kijuć (13 l.), SP „Parnas” we Wrocławiu, fot. W. Rogowicz

08. Anna Siudak (8 l.), P.P. Eco Art w Lubinie, fot. M. Skrabek

09. Oliwier Krajcer (8 l.), SP nr 2 w Siechnicach, fot. W. Rogowicz

10. Franciszek Woźniak (13 l.), SP nr 2 w Siechnicach, fot. M. Skrabek

11. Marko Savytsky (14 l.), MDK Śródmieście we Wrocławiu, fot. M. Skrabek

12. Sofia Roznerska (9 l.), Sportowa SP nr 72 we Wrocławiu, fot. M. Skrabek

13. Zofia Banaś (8 l.), SP „Akson” we Wrocławiu, fot. M. Skrabek

14. Zofia Polińska (9 l.) i Julia Podeszwa (9 l.), ZSP w Wiadrowie, fot. M. Skrabek

15. Maria Kopeć (10 l.) , MDK Fabryczna we Wrocławiu, fot. M. Skrabek

16. Alicja Głód (12 l.), SP nr 71 we Wrocławiu

17. Widok wystawy w Muzeum Etnograficznym, fot. W. Rogowicz


Popularne posty