Karnawał we wrocławskich muzeach

 

Karnawałowe warsztaty dla rodzin z dziećmi, wykład i warsztaty dla dorosłych poświęcone Zbigniewowi Makowskiemu, wydarzenia dla maluszków do 2 lat, dzieci w wieku 3–5 lat oraz dla osób wysoko wrażliwych to propozycje Muzeum Narodowego we Wrocławiu i jego oddziałów przewidziane na najbliższy weekend. Warto zapoznać się z bogatą ofertą i ostatni tydzień stycznia spędzić w muzeach.




Wydarzenia w Muzeum Narodowym we Wrocławiu i oddziałach

23–29.01.2023


Muzeum Narodowe we Wrocławiu

28.01, g. 12:00

Maski w weneckim stylu – warsztaty plastyczne Grzegorza Wojturskiego dla dzieci w wieku 5–12 lat, w ramach cyklu „Z rodziną do muzeum”

Młodzi uczestnicy spotkania dowiedzą się tego, jak karnawał obchodzili wenecjanie, w jakich strojach, a przede wszystkim maskach ukrywali swoje twarze i dlaczego chcieli być na zabawach nierozpoznawalni. Atrakcją części warsztatowej będzie wykonanie własnej maski karnawałowej w stylu weneckim.

Bilety w cenie 5 zł

Zapisy: edukacja@mnwr.pl lub 71 372 51 48

Miejsce: Muzeum Narodowego we Wrocławiu


29.01, g. 11:00

Karnawałowe szaleństwa – warsztaty dla rodzin z dziećmi z tłumaczeniem na język ukraiński w ramach cyklu „Radość ze sztuki”, prowadzenie Sławomir Ortyl / Карнавальне безумство – Мистецькі майстер-класи для сімей з дітьми з України, проводить Славомір Ортил, Подія з перекладом на українську мову в рамках циклу «Радість від мистецтва»

Podczas spotkania poznamy modę i zwyczaje obowiązujące na dawnych balach: w jakim celu damy upuszczały chusteczki, czym były powodowane omdlenia, co noszono w karnawałowych torebkach, czym jest krynolina, gorset i do czego służyła „klatka” pod suknią? A po wykonaniu masek ruszymy w tany!

Учасники дізнаються про моду і звичаї старовинних балів: для чого дами губили хустинки, від чого втрачали свідомість, що носили в карнавальних сумочках, що таке кринолін, корсет і для чого була «клітка» під сукнею? А після виготовлення масок підемо танцювати!

Wstęp wolny / Вхід вільний

Zapisy: edukacja@mnwr.pl lub 71 372 51 48 / Реєстрація на заняття: edukacja@mnwr.pl або 71 372 51 48

Miejsce: Muzeum Narodowego we Wrocławiu


Muzeum Etnograficzne

29.01, g. 12:00

Maski w karnawale – warsztaty rodzinne Pauliny Sucheckiej dla dzieci w wieku 5–12 lat, wydarzenie w ramach cyklu „ETNO w południe”

Czas karnawału, czas niezwykły. Uczestnicy spotkania dowiedzą się, czym były zapusty, kto przebierał się na wsi i jakie dawniej były przebrania. Przygotujemy maski z kartonu, kolorowej bibuły i innych dekoracyjnych materiałów.

Bilety w cenie 5 zł

Zapisy: edukacja@muzeumetnograficzne.pl lub 71 344 33 13

Miejsce: Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu


Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

25.01, g. 12:00

Zbigniew Makowski – „Niepojęte: źródło, lustro, kołowrót, pierścień” – Warsztaty dla dorosłych w ramach cyklu „Dozwolone od lat osiemnastu”, prowadzenie: Iwona Gołaj

Półtoragodzinne spotkania ze sztuką współczesną pod hasłem „Dozwolone od lat osiemnastu”. Zajęcia z tego cyklu poświęcone będą artystom, których wybrane dzieło – na stałe nieeksponowane na wystawie stałej w Pawilonie Czterech Kopuł – stanie się przez 30 dni dziełem miesiąca. Zaczynamy od monumentalnej pracy Zbigniewa Makowskiego „Niepojęte: źródło, lustro, kołowrót, pierścień”. 31 stycznia ten wybitny klasyk nadrealizmu polskiego, zmarły w 2019 roku, obchodziłby swoje 93 urodziny.

Bilety w cenie 10 zł

Zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl lub 71 712 71 81

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej


27.01, g. 16:00

O czwartej pod Kopułami – spotkanie w ramach cichych godzin dla osób wysoko wrażliwych, oprowadzanie po wystawie kolekcji

Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej zaprasza na oprowadzanie po ekspozycji stałej prezentującej kolekcję sztuki polskiej II połowy XX i XXI wieku. Spotkanie zawsze o tej samej porze – w piątek o czwartej – pod Kopułami.

Wstęp z biletem na wystawę stałą

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej


28.01, g. 12:30

W poszukiwaniu symetrii świata – warsztaty Eveliny Kachynskiej dla rodzin z dziećmi, z tłumaczeniem na język ukraiński, wydarzenie w ramach cyklu „Radość ze sztuki” / У пошуках симетрії світу – Майстер-класи Евеліни Качинської українською мовою для сімей з дітьми. Подія в рамках циклу «Радість від мистецтва»

Czym jest symetria? Matematycznym określeniem, właściwością przedmiotu, a może równowagą i harmonią wszechświata? Każdy z nas na pewno zadawał sobie kiedyś podobne pytania, patrząc na przejawy symetrii w codziennym życiu, sztuce czy naturze. Ale czy ludzkie oko rzeczywiście lubi symetrię? Przecież ciało człowieka jest przeciwieństwem układu symetrycznego! Spróbujemy razem znaleźć odpowiedzi na te i wiele innych pytań oraz odszukamy symetryczne dzieła sztuki w przestrzeni Pawilonu Czterech Kopuł. A w części warsztatowej stworzymy własne prace, naśladując jeden z obrazów wystawy stałej. Użyjemy do tego nietypowych narzędzi artysty – nitek!

Що таке симетрія? Математичний термін, властивість предмета, а може, рівновага та гармонія Всесвіту? Кожен з нас напевно колись ставив собі подібні питання, спостерігаючи за проявом симетрії в побуті, мистецтві чи природі. Але чи справді людське око любить симетрію? Адже людське тіло – це протилежність симетричній системі! Разом ми спробуємо знайти відповіді на ці та багато інших питань і знайти симетричні витвори мистецтва в просторі Павільйону Чотирьох Куполів. А під час майстер-класу ми створимо власні роботи, імітуючи одну з картин постійної експозиції. Для цього скористаємося незвичайними інструментами художника – нитками!

Wstęp wolny / Вхід вільний

Zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl lub 71 712 71 81/ Реєстрація на заняття: edukacja.pawilon@mnwr.pl або 71 712 71 81

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej


29.01, g. 11:00

Gość w dom – rodzinne warsztaty Mai Kwiecińskiej dla rodziców i dzieci w wieku do lat 2, wydarzenie w ramach cyklu #muzealniaki_pod_kopułą

Czy można tworzyć rzeźby z przedmiotów, które się po prostu znajdzie? Takie dzieła sztuki jako jeden z pierwszych wykonywał Władysław Hasior. Na ekspozycji zobaczymy dziwne rzeczy złożone w nieoczekiwany sposób. Na końcu wraz z maluchami w trakcie działań sensorycznych spróbujemy połączyć ze sobą materiały o różnych fakturach.

Bilety w cenie 5 zł

Zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl lub 71 712 71 81

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej


29.01, g. 13:00

Idziemy w gości – rodzinne warsztaty Mai Kwiecińskiej dla rodziców i dzieci w wieku do lat 3–5 lat w ramach cyklu „Sztuczki w Pawilonie”

Wszyscy lubimy przyjmować gości. W muzeum też czasem przyjmujemy gości, a jeden z nich tak się rozgościł, że zagościł na naszej ekspozycji na stałe. Po zapoznaniu się z przemiłym „Gościem”, stworzonym przez artystę Władysława Hasiora, sami spróbujemy zrobić podobne dzieło.

Bilety w cenie 5 zł

Zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl lub 71 712 71 81

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej


29.01, g. 16:00

Zbigniew Makowski – „buntownik z wyboru”. Wykład Magdaleny Szafkowskiej w ramach cyklu „Prawdziwa twarz mistrza. Artyści Pawilonu”

Niezależny artysta, prawdziwy wolny ptak, uprawiał sztukę na własnych zasadach. Zawsze w kontrze – nie ulegał presji panujących tendencji, obowiązujących trendów w sztuce. Uznawał wyłącznie malarstwo i rysunek figuratywny, przedstawiający. Aby nie zostać posądzonym o socrealizm, sięgnął po nadrealizm. Nie cenił sztuki bez idei, pogłębionej myśli. Często, aby je wyrazić, posługiwał się ‘cytatami’ z artystów, w których miał upodobanie.

Wstęp wolny

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej


Tekst to materiały prasowe dostarczone przez Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Fot. A. Kowalow / z materiałów prasowych Muzeum Narodowego we Wrocławiu



Popularne posty