Końcówka roku w Muzeum Narodowym

 

Skarb średzki, portrety arystokratów i uczonych ze Śląska, nowoczesna ceramika i zabytki ślusarskie - to ekspozycje, które można zwiedzić w Muzeum Narodowym we Wrocławiu w ostatnich dniach grudnia 2022 roku.



30.12, g. 12:00

Święci i mieszczanie. O śląskiej sztuce renesansowej i barokowej – oprowadzanie w stroju z epoki, prowadzanie: Anna Prorok

Podczas oprowadzania po wystawie stałej „Sztuka śląska XVI–XIX wieku” będzie można wysłuchać opowieści o portretach śląskich arystokratów i uczonych, o zagadnieniach teologii luterańskiej ilustrowanej w malowanych epitafiach i o świętych ze śląskich kościołów. Omówione zostaną najwybitniejsze dzieła śląskich i działających na Śląsku malarzy i rzeźbiarzy, m.in. Michaela Willmanna, Thomasa Weissfelda i Matthiasa Steinla, będzie też można obejrzeć eksponaty z „Gabinetu osobliwości”: fragment kartonażu mumii i portret kobiety z brodą. Prelegentka wystąpi w kostiumie historycznym według wzorów północnoeuropejskich z połowy XVII stulecia.

Wstęp z biletem na wystawy stałe

Zapisy: edukacja@mnwr.pl lub 71 372 51 48

Miejsce: Muzeum Narodowego we Wrocławiu

Godziny otwarcia w okresie świątecznym

W czwartek 22 grudnia 2022 roku Muzeum Narodowe we Wrocławiu wraz z Muzeum Etnograficznym i Pawilonem Czterech Kopuł czynne jest w godzinach 12:00–16:00. W okresie świątecznym wszystkie oddziały MNWr będą zamknięte w dniach 24–26 grudnia 2022 (Wigilia i Boże Narodzenie) oraz 31 grudnia 2022 (Sylwester) i 1 stycznia 2023 (Nowy Rok).

 

Wystawy czasowe kończące się 30 grudnia

Dobiegają końca trzy wystawy czasowe prezentowane w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Można oglądać je już tylko do 30 grudnia 2022.


Nowoczesna ceramika. Wyroby fabryki R.M. Krause w Świdnicy (1882–1932)

Świdnicka fabryka ceramiki, działająca w latach 1882–1932, słynęła z naczyń użytkowych i dekoracyjnych wykonanych z fajansu delikatnego techniką odlewania w formie. Były to m.in. rozmaitej wielkości wazony, pojemniki, patery, plakiety i ozdobne figurki, a także naczynia ze sfery konsumpcji: bola do ponczu, naczynia do chłodzenia butelek, stelaże na nożyki do owoców etc.

Plastycznie rozbudowane, malowane barwnie, niekiedy z fragmentami złoconymi, z partiami pozostawionymi bez szkliwa lub pokrytymi kolorowymi szkliwami zaciekowymi. Pod względem stylistycznym mieściły się w dość szeroko rozumianej secesji – w zdobieniach głównie wykorzystano giętkie motywy roślinne – oraz neorokoku. Stosowano też nowe tendencje wzornicze: geometryzację kształtów, zdobienie barwnymi szkliwami czy fakturowe urozmaicenie powierzchni.

Na wystawie obejrzeć można blisko 60 zabytków pochodzących z kolekcji Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy, Muzeum Ceramiki w Bolesławcu i ze zbiorów prywatnych.


Żelazny świat. Zabytki ślusarskie – zamki, klucze, kłódki, skrzynie… ze zbiorów MNWr

450 eksponatów powstałych od IX do XX w., a wśród nich klucz z epoki wikingów, klucz szambelański z czasów króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, kłódka do archiwum śląskiego rodu Nostitzów, a nawet kajdanki ręce i nogi z XVII w.

Prezentowane artefakty odzwierciedlają odpowiednie dla swoich czasów zdobnictwo, techniki oraz myśl techniczną. Zachwycają zarówno urodą kształtów, jak i zdobnictwem (rytowania, ażurowanie, oksydacja).


Skarb średzki. Królewskie zaślubiny

Cykliczna wystawa poświęcona Skarbowi Średzkiemu. Tym razem jej tematem jest historia, polityczne znaczenie i ceremoniały królewskich ślubów Karola IV i Blanki de Valois oraz Jana Luksemburskiego i Elżbiety Przemyślidówny. Również okoliczności objęcia tronu czeskiego przez dynastię Luksemburgów i rola jaką odegrały ich królewskie małżonki.

Poza prezentacją zabytków Skarbu prześledzić można także okoliczności i ceremonie związane z zaślubinami na dworach europejskich w epoce średniowiecza.


Więcej o Skarbie Średzkim można przeczytać w moim artykule:

https://krytykaniezalezna.blogspot.com/2021/10/weekend-z-kultura.html


Tekst jest notatką prasową przygotowaną przez Pracowników Muzeum Narodowego we Wrocławiu

Fot. z Archiwum Muzeum Narodowego we Wrocławiu


Popularne posty