Początek grudnia ze sztuką

 

Najbliższy weekend we wrocławskich muzeach zapowiada się niezwykle różnorodnie. Nie zabraknie mocnych wrażeń! Poznamy średniowieczne traktaty ars moriendi, ceremoniał pogrzebowy książąt śląskich i ich nagrobki. Zespół Vox Imaginaria wprowadzi nas w klimat średniowiecznej muzyki śląskiej. Wejdziemy również w atmosferę nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia, dzięki nowej wystawie „Zaklinacze czasu. Kolędniczy teatr obrzędowy”. Miłośników folkloru ucieszy z pewnością koncert muzyki Beskidu Żywieckiego. Odbędą się również muzyczne warsztaty basowania i warsztaty dla dzieci związane z wykonaniem tradycyjnych ozdób choinkowych. Wszystkich zaś, którzy lubią przepych ucieszą dwa oprowadzania kuratorskie po wystawie „Szaleństwo rokoka!” – szlakiem rzeźb i szlakiem mebli. Dopełnieniem oferty będzie wykład o rzeźbie rokokowej na Śląsku oraz szereg warsztatów, m.in. dla rodzin z dziećmi w spektrum autyzmu, czy z tłumaczeniem na polski język migowy.





Wydarzenia w Muzeum Narodowym we Wrocławiu i oddziałach

1–3.12.2023


Muzeum Narodowe we Wrocławiu

 

2.12, g. 12:00

Średniowieczny ceremoniał pogrzebowy książąt śląskich, a ich nagrobki – wykład dr. Jacka Witkowskiego towarzyszący wystawie „Śląska ars moriendi. Średniowieczne metalowe płyty nagrobne”.

Słuchacze wprowadzeni zostaną w atmosferę średniowiecznych ceremonii pogrzebowych książąt i księżnych śląskich. Prelegent, korzystając z bogatej erudycji zabytkoznawczej oraz wiedzy mediewistycznej, przeanalizuje programy zachowanych nagrobków z okresu średniowiecza, ukazując frapujące szczegóły dotyczące percepcji przemijania i śmierci w czasach powstania tych artefaktów.

Wstęp wolny

Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu, s. 116




2.12, g. 13:00

„Szklane życiorysy” – oprowadzanie kuratorskie. Prowadzenie: dr Barbara Banaś

Bohaterkami wystawy „Szklane życiorysy. Polskie projektantki szkła (1945–2020)” są polskie designerki szkła tworzące w ciągu ostatnich 75 lat. Ich aktywność zawodowa – niezwykle bogata, ale niemal nieznana – świadczy o niebagatelnej roli, jaką odegrały w historii wzornictwa ostatnich dekad. „Szklane życiorysy” to także opowieść i zapis historii zmieniających się oczekiwań odbiorców, podlegającej nieustannym transformacjom sferze życia domowego i społecznego, która wraz z reorientacją potrzeb i rytuałów wpływa na ikonosferę wnętrz prywatnych i publicznych i na ostateczny kształt przedmiotów.

Wstęp z biletem na wystawy czasowe

Zapisy: edukacja@mnwr.pl, 71 372 51 48

Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu


2.12, g. 15:00

Consurge jubilans. Kult Jadwigi i innych świętych kobiet w repertuarze muzycznym średniowiecznego Śląska – koncert zespołu Vox Imaginaria (w składzie: Julieta González-Springer [śpiew] i Ryszard Lubieniecki [portatyw, clavisimbalum]), towarzyszący wystawie „Śląska ars moriendi. Średniowieczne metalowe płyty nagrobne”

Śląsk doby średniowiecza stanowi niezwykle istotny obszar dla badaczy i wykonawców muzyki tego okresu. Do naszych czasów zachowały się liczne traktaty teoretyczne (dotyczące zarówno chorału gregoriańskiego, jak i muzyki wielogłosowej) oraz bogaty repertuar dzieł, świadczący o wpływach zachodnich, ale także wykazujący lokalną specyfikę. Są to w znaczącej większości kompozycje religijne, odzwierciedlające życie w śląskich klasztorach oraz mające trafić do tamtejszych wiernych. Nie dziwi więc fakt, że teksty zachowanych utworów często odwołują się do lokalnych świętych, opowiadają o ich życiu, dokonaniach i cechach godnych naśladowania.

Koncert poświęcony będzie kobietom świętym, przede wszystkim św. Jadwidze Śląskiej, ale także Katarzynie, Marii Magdalenie i Elżbiecie Węgierskiej, których spisane żywoty pełniły często istotną rolę edukacyjną w średniowiecznej pedagogice. W wykonaniu zespołu Vox Imaginaria zabrzmią poświęcone im kompozycje z XV-wiecznych źródeł pochodzących z regionu historycznego Śląska. Będą to zarówno dzieła wielogłosowe zachowane w tzw. śpiewniku głogowskim (właść. partesach żagańskich), jak i utwory jednogłosowe i prosta polifonia z niezwykle rzadko obecnego w życiu koncertowym kancjonału średzkiego. Program uzupełnią śpiewy z wrocławskich źródeł fragmentarycznych, a także tabulatury organowe i improwizacje instrumentalne.

Wstęp wolny

Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu, s. 116


3.12, g. 10:30

Spotkanie ze św. Mikołajem – muzealne zajęcia dla dzieci wraz z rodzicami w ramach cyklu „Z rodziną do muzeum”. Prowadzenie: Michał A. Pieczka

Święty Mikołaj opowie zebranym historię swojego życia oraz cudownych wydarzeń, które uczyniły go patronem ludzi, a szczególnie dzieci w potrzebie. Pokaże właściwy strój mikołajowy na stosunkowo licznych przedstawieniach na wystawie „Sztuka śląska XIV–XVI w.” oraz obdarzy obecnych skromnymi podarkami.

Bilety w cenie 5 zł

Zapisy: edukacja@mnwr.pl, 71 372 51 48

Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu


3.12, g. 11:00

Sztuka romańska – wykład dr. Jacka Witkowskiego w ramach cyklu „Kurs historii sztuki”

Spotkanie poświęcone sztuce romańskiej – jej ewolucji od XI do połowy XIII wieku. Przedstawiając sztandarowe przykłady z zakresu architektury, rzeźby i malarstwa w najważniejszych ośrodkach romanizmu w Italii, południowej Francji, Hiszpanii, Niemiec, prelegent ukaże ich wpływy na kształt sztuki w Europie środkowej i północnej sięgający połowy XIII wieku.

Bilety w cenie 10 zł

Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu, s. 116


3.12, g. 13:00

„Anielska ochrona i diabelskie kuszenie”, czyli o ilustracjach w średniowiecznych traktatach ars moriendi – wykład Agaty Stasińskiej towarzyszący wystawie „Śląska ars moriendi. Średniowieczne metalowe płyty nagrobne”

Traktaty ars moriendi – niezwykle popularne w okresie późnego średniowiecza – miały za zadanie pomóc w przygotowaniu na dobrą, szczęśliwą śmierć, a więc taką, która prowadzi ku zbawieniu. Zawierały konkretne zalecenia zarówno dla umierającego, jak i dla kapłana oraz innych osób asystujących w ostatniej drodze. Dzieła te często zdobione były ilustracjami ukazującymi walkę nieba i piekła o ludzką duszę. Wspomniane grafiki, pełne tajemniczych postaci i zagadkowych scen, wprowadzały odbiorców w wyjątkowy świat, w którym kuszenie diabłów przeciwstawione było anielskim napomnieniom. Podczas wykładu wspólnie przyjrzymy się tym charakterystycznym przedstawieniom, porozmawiamy o ich treści i znaczeniu.

Wstęp wolny

Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu, s. 116


Muzeum Etnograficzne


1.12, g. 18:00

Skład Niearchaiczny – koncert muzyki Beskidu Żywieckiego. Wydarzenie towarzyszące wystawie „Zaklinacze czasu. Kolędniczy teatr obrzędowy”

Skład Niearchaiczny to kapela, która przedziera się do sedna muzyki beskidzkiej i odnajduje drzemiące w niej możliwości i inspiracje. Muzyka ta wykonywana była niegdyś przez dudziarza i skrzypka, dziś nazywanych „składem archaicznym”, który z czasem został wyparty przez większe kapele smyczkowe.

Niearchaiczność kapeli, to nie tylko instrumentarium rozbudowane o kontrabas i altówkę, ale też nowe aranżacje i harmonie, które nie tylko nie kłócą się z tradycyjnym, dawnym stylem „ogrywania” melodii przez dudziarza i skrzypka, ale wzbogacają go i dopełniają. To dowód na to, że muzyka Beskidu Żywieckiego to zjawisko ciągle żywe, które można wciąż na nowo odkrywać i świadomie rozwijać.

Skład Niearchaiczny:
Marta Matuszna – skrzypce, śpiew,
Stanisław Bafia – altówka, śpiew,
Przemysław Ficek – dudy, instrumenty pasterskie,
Rafał Bałaś – kontrabas, śpiew.

Bilety w cenie 10 zł

Miejsce: Muzeum Etnograficzne


2.12, g. 13:00

Basy sieradzkie, zwane czasem dudami – warsztaty muzyczne towarzyszące wystawie „Zaklinacze czasu. Kolędniczy teatr obrzędowy”, prowadzenie: Joanna Szaflik

Warsztaty basowania skierowane są do osób początkujących lub już basujących, a chcących zgłębić styl sieradzki. Zajęcia zostały opracowane na bazie nagrań archiwalnych, wywiadów i rozmów ze skrzypkami (obecnie nie żyje już niestety żaden mistrz basowania grający w tradycyjnej autentycznej kapeli sieradzkiej). Materiał pochodzi z analiz, opracowań oraz rekonstrukcji.

Bilety w cenie 30 zł

Zapisy: edukacja@muzeumetnograficzne.pl, 71 344 33 13

Miejsce: Muzeum Etnograficzne


3.12, g. 12:00

Kolorowe opłatki – warsztaty rodzinne dla dzieci w wieku 7–12 lat towarzyszące wystawie„Zaklinacze czasu. Kolędniczy teatr obrzędowy”, prowadzenie: Julia Szot

Na zajęciach porozmawiamy o różnych tradycjach i dekoracjach bożonarodzeniowych: skąd się wzięły, co miały oznaczać? Będziemy mieli okazję obejrzeć oryginalne ozdoby świąteczne, jakich używali nasi pradziadkowie i prababcie. Część praktyczną zajęć poświęcimy na wykonywanie tradycyjnych ozdób choinkowych – światów z opłatka.

Bilety w cenie 5 zł

Zapisy: edukacja@muzeumetnograficzne.pl, 71 344 33 13

Miejsce: Muzeum Etnograficzne


Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej


2.12, g. 14:00

Czy ten klucz się nada? – warsztaty dla rodzin z dziećmi w spektrum autyzmu towarzyszące wystawie „Szaleństwo rokoka!”, prowadzenie: Agata Iżykowska-Uszczyk

Żeby dostać się do Tajemniczego Ogrodu, potrzebny jest klucz. A do jakich miejsc prowadzą wspaniale zdobione klucze prezentowane na wystawie „Szaleństwo rokoka!”? Rozwikłamy tę zagadkę, przyglądając się całej sprawie przez przysłowiową dziurkę od klucza.

Wstęp wolny

Zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl, tel. 71 712 71 81

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej


2.12, g. 14:30

„Szaleństwo rokoka!” – oprowadzanie kuratorskie szlakiem rzeźb. Spotkanie na wystawie czasowej „Szaleństwo rokoka! Fascynacja rokokiem na Śląsku (XVIII–XXI w.)”. Prowadzenie: Małgorzata Macura i Barbara Andruszkiewicz

Oprowadzanie po jubileuszowej ekspozycji, będącej pierwszą w historii muzealnictwa próbą zaprezentowania do tej pory niedostrzeganego, niedocenianego i pomijanego zjawiska w sztuce regionu jakim było rokoko. To także demonstracja zmian stylistycznych, które miały miejsce na Śląsku w drugiej połowie XVIII w., również ponownego zafascynowania nimi na przełomie XIX i XX w., a wreszcie szukania odpowiedzi na pytanie, czy ta stylistyka interesuje i fascynuje współczesnych.

Wstęp z biletem na wystawę czasową

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej




2.12, g. 16:00

Rzeźba rokokowa na Śląsku – wykład dr. Artura Kolbiarza towarzyszący wystawie „Szaleństwo rokoka! Fascynacja rokokiem na Śląsku (XVIII–XXI w.)”

Fenomen rzeźby rokokowej na Śląsku przypadł na dwie ostatnie tercje XVIII w. W początkowej fazie współistniał z dziełami utrzymanymi w stylistyce późnobarokowej, a w schyłkowej z pojawiającymi się zwiastunami neoklasycyzmu. Wstępną cezurę wyznaczyły wojny śląskie (1740–1763), które doprowadziły do przejęcia niemal całego regionu przez Królestwo Prus. Nowa sytuacja polityczna wpłynęła na funkcjonowanie rynku artystycznego. Kościół katolicki utracił dominującą pozycję, a bardziej dynamiczna rywalizacja z wyznaniami reformowanymi objawiała się również na polu sztuk pięknych. Oprócz tradycyjnie wiodących na Śląsku centrów artystycznych zlokalizowanych w dużych miastach do głosu doszły niewielkie, lecz prężnie funkcjonujące ośrodki artystyczne lokowane w prowincjonalnych miejscowościach. Całość tworzyła barwną mozaikę rozpiętą pomiędzy klasycyzującą rzeźbą akademicka, a znajdującą się na przeciwnym biegunie plastyką ekspresyjną. Podczas wykładu omówione zostaną wybrane przykłady dzieł reprezentujących różne ośrodki i nurty w śląskiej rzeźbie rokokowej.

Wstęp wolny

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej


2.12, g. 16:00

Powiewające szaty i złote skrzydła [PJM]. Warsztaty dla dorosłych w ramach cyklu „Zobacz i poczuj”, z tłumaczeniem na polski język migowy. Prowadzenie: Barbara Przerwa, tłumaczenie: Elżbieta Resler. Wydarzenie towarzyszące wystawie „Szaleństwo rokoka!”

Rokokowa sztuka religijna jest pełna wdzięku i elegancji. Figury polichromowano na biało, co zacierało materialność powierzchni i podkreślało miękki modelunek, a także imitowało drogocenny marmur. Dodatkowej elegancji dodawały złocenia. W malarstwie rokokowym dominowały pastelowe kolory, asymetryczna kompozycja i subtelne gesty smukłych postaci. Zapraszamy na spotkanie z dziełami pełnymi finezji, gdzie święci i anioły wydają się „roztańczeni”.

Wstęp wolny

Zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl, 71 712 71 81

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej


2.12, g. 18:00

Manifestacje. Dama z łasiczką i czarny dąb. Warsztaty tańca intuicyjnego dla dorosłych w ramach cyklu „Co mnie porusza w sztuce współczesnej”, prowadzenie: Barbara Przerwa

Każde dzieło sztuki to manifestacja pewnej idei, kreacja sytuacji artystycznej. Warto przyjrzeć się z bliska nowym nabytkom Pawilonu Czterech Kopuł i spróbować poszukać wspólnych elementów pomiędzy rzeźbą Niger Leona Podsiadły i fotografią Ewy Partum Dama z łasiczką (Hommage à Leonardo da Vinci). Czarny dąb, linie, kobiece ciało, ulotne sugestie, przelotne wrażenia, pytania w zawieszeniu – poprzez ruch intuicyjny i swobodne gest będziemy manifestować emocje, jakie wywołają w nas omawiane dzieła sztuki.


Bilety w cenie 10 zł

Zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl, 71 712 71 81

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej


3.12, g. 11:00

„Szaleństwo rokoka!” – oprowadzanie kuratorskie szlakiem mebli. Spotkanie na wystawie czasowej „Szaleństwo rokoka! Fascynacja rokokiem na Śląsku (XVIII–XXI w.)”. Prowadzenie: Małgorzata Korżel-Kraśna

Oprowadzanie po jubileuszowej ekspozycji, będącej pierwszą w historii muzealnictwa próbą zaprezentowania do tej pory niedostrzeganego, niedocenianego i pomijanego zjawiska w sztuce regionu jakim było rokoko. To także demonstracja zmian stylistycznych, które miały miejsce na Śląsku w drugiej połowie XVIII w., również ponownego zafascynowania nimi na przełomie XIX i XX w., a wreszcie szukania odpowiedzi na pytanie, czy ta stylistyka interesuje i fascynuje współczesnych.

Wstęp z biletem na wystawę czasową

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej



Materiały prasowe otrzymałam z Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Fot. materiały prasowe Muzeum Narodowego we Wrocławiu

Spis fotografii:

1)Koncert muzyki Beskidu Żywieckiego - Skład Niearchaiczny fot. Dominik Imielski.

2)Średniowieczny ceremoniał pogrzebowy książąt śląskich, a ich nagrobki.

3) Oprowadzanie kuratorskie szlakiem mebli po wystawie Szaleństwo rokoka.

Popularne posty